BLOG

prezent dla dziecka

5 pomysłów na ciekawy prezent dla dziecka

Okazji do obdarowania dziecka w ciągu roku jest bardzo dużo. Oprócz świąt, urodzin, Dnia Dziecka i „Mikołaja” często szukamy prezentu w nagrodę, na pocieszenie albo po prostu bez okazji.

To sprawia, że z czasem kończą się nam pomysły czym jeszcze moglibyśmy ucieszyć naszą pociechę. Oferta sklepów z zabawkami jest ogromna, co dodatkowo nie ułatwia sprawy.

Ponadto jedna sprawa to wybór zabawki dla naszego dziecka, a co innego wybór prezentu dla kogoś innego, np. gdy nasze dziecko zostało zaproszone na przyjęcie urodzinowe, albo gdy odwiedzamy znajomych i chcemy coś kupić dla ich latorośli.

Jak z tak dostępnej w sklepach różnorodności wybrać odpowiedni prezent dla dziecka?

Zabawki dla dziecka zgodne z jego zainteresowaniami

Poszukując inspiracji prezentowych warto słuchać po prostu dziecka. Często gdy coś bardzo mu się podoba, informuje o tym. Jeśli o danej rzeczy słyszymy przez dłuższy czas to znaczy, że jest to coś o czym dziecko naprawdę marzy i warto przyjrzeć się takiemu przedmiotowi.

Jeśli uznamy, że dana rzecz jest wartościowa, solidnie wykonana i mamy przekonanie, że nie zostanie zaraz rzucona w kąt – prezent gotowy. Może zdarzyć się jednak tak, że nie do końca będziemy pewni wyboru dziecka i powstaje pytanie: czy spełnić marzenie czy wybrać opcję, która według nas będzie właściwsza. Decyzja należy do nas i jest kwestią bardzo indywidualną.

Jeśli nie do końca uważamy, że dana rzecz jest warta pieniędzy jakie trzeba za nią zapłacić, ale jest bezpieczna i dostosowana do wieku dziecka to może warto ją kupić. Gdy dana zabawka jest dla nas absolutnie nie do przyjęcia, wybierzmy coś innego. Na co warto postawić w takiej sytuacji? Przede wszystkimi na przedmioty związane z zainteresowaniem naszej pociechy.

Zabawki dla siedmiolatka, który lubi sport nie muszą być typowymi zabawkami. Dziecko w tym wieku na pewno będzie zachwycone akcesoriami i gadżetami nawiązującymi do ulubionej przez niego dyscypliny czy drużyny. Koszulka z idolem, profesjonalna piłka czy rakieta tenisowa będzie rzeczą, która na pewno wywoła szeroki uśmiech na twarzy obdarowanego.

Z kolei odpowiednia zabawka dla 4 latka uwielbiającego samochody to np. tor samochodowy. U wielbicieli zwierzątek zachwyt wywoła farma wydająca odgłosy ze zwierzątkami, a fanki lalek ucieszą się nie tylko z samej lalki, ale i z różnych dodatków, które pozwolą, że ich bohaterka raz będzie światowej sławy lekarką czy weterynarzem, a raz sportsmenką czy strażakiem.

Zabawki edukacyjne – połączenie nauki i zabawy

Wiadomo, że każdy chciałby kupić coś fajnego dla dzieci, tylko zazwyczaj „to coś” jest trudno zdefiniować. Znając zainteresowania, kupno prezentu jest sprawą prostszą, ale co w sytuacji gdy solenizant nie ma swej pasji albo my jej nie znamy?

Wówczas warto postawić na zabawki edukacyjne. Oczywiście nie wszystkie zabawki dla dziecka z etykietą edukacyjna będą odpowiednie. Musimy zdać sobie sprawę, że obecnie producenci nadużywają tej nazwy, by zwrócić uwagę klientów. Dlatego ważne, by przy wyborze tego typu zabawek kierować się zdrowym rozsądkiem i swoim przeczuciem. Zatem edukacyjne, czyli jakie?

Takie, które pobudzają kreatywność, zmuszają do myślenia i stymulują zmysły. Kreatywne prezenty dla dzieci nie muszą kosztować majątku. Możemy wybrać opcje bardzo przystępne cenowo, a które świetnie uczą przez zabawę. Przykłady? Przede wszystkim mądre zabawki to najzwyklejsze kolorowanki, gry planszowe, gdzie potrzeba nieco ruszyć głową, by wygrać czy przejść na kolejny etap oraz puzzle, instrumenty muzyczne, ciastolina i zestawy małego naukowca. Są to zabawki znane od pokoleń, ale nie bez przyczyny wciąż królujące na rynku. Podobnie jak wszelkiego typu klocki.

Zobacz klocki konstrukcyjne Korbo

Klocki konstrukcyjne – rzecz, którą kocha każde dziecko

Klocki znajdują się w każdym domu, w którym jest dziecko, bo ich niezwykła moc znana jest każdemu rodzicowi. Czy to oznacza, że nie należy już ich kupować? Absolutnie nie. Klocki zarówno plastikowe, drewniane jak i magnetyczne uczą dzieci wielu przydatnych umiejętności i nigdy ich za wiele.

Przede wszystkim poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową oraz same zdolności manualne. Do tego ćwiczą koncentrację i uczą schludności pracy. Jeśli dziecko prawidłowo wykonuje poszczególne ruchy zgodnie z instrukcją, osiąga cel.

Czy to nie jest bierne odtwarzanie? Jest, ale wytrwałości i precyzji dzieci również muszą się nauczyć, a oprócz tych cech klocki niesamowicie rozwijają wyobraźnie. Nikt nie powiedział, że należy jedynie odtwarzać to co jest na opakowaniu. Z dostępnych elementów można samemu pokusić się o stworzenie czegoś wyjątkowego. Ponadto na samym budowaniu zabawa się nie kończy, często to dopiero wstęp.

Klocki potrafią zając dzieci na długi czas, a rodzice mają przeświadczenie, że nie jest to czas stracony. Z resztą bardzo często rodzice chętnie towarzyszą dzieciom przy zabawie klockami. W końcu w każdym z nas drzemie dziecko, które zwłaszcza podczas budowania chętnie budzi się do życia. To nie tylko czas spędzony razem, ale i możliwość nauki dzielenia się oraz działania w grupie. To bardzo ważna zaleta klocków.

Wśród dostępnej na rynku bogatej oferty warto zwrócić szczególną uwagę na klocki konstrukcyjne Korbo.

Jedyne w swoim rodzaju klocki Korbo

Klocki Korbo wyróżniają się tym, że budowle z nich powstałe ożywają, a dzieje się tak za sprawą użycia korby, która jest symbolem marki. Elementy tworzące zestawy to m.in. koła zębate, przekładnie i wspomniane korby.

Tworzenie z takich części pozwala dzieciom zapoznać się z podstawami technologii i zasadami działania przekładni, uczy myślenia przestrzennego i przyczynowo-skutkowego. Jeśli po złożeniu korba nie wprawia kół w ruch, wracamy do poprzednich kroków i sprawdzamy co poszło nie tak. Naprawianie błędów to niezwykle cenna lekcja przydatna dzieciom, a satysfakcja z osiągniętego wreszcie sukcesu niezapomniana.

Brzmi skomplikowanie albo jak rzecz dla dzieci starszych? Wcale tak nie jest, klocki Korbo produkowane są z myślą już o 3-letnich dzieciach. Dla nich przeznaczone są 18-elementowe zestawy Animals i Marine nawiązujące do świata zwierząt i świata podwodnego.

Jednak wszystkie zestawy są ze sobą kompatybilne, można je do woli łączyć i tworzyć niesamowite rzeczy. Zabawki edukacyjne dla 6 latka z tej serii to np. zestaw 122- elementowy Technix (od 5+) i 131-elementowy Space (od 4+), który jako jedyny posiada 2 postacie robotów. Space pozwala zbudować rakietę, łazika oraz układ słoneczny, a przy tym w instrukcji znajdują się podstawowe informacje dotyczące planet, które w sposób łatwy i zrozumiały przekazują dzieciom wiedzę na temat ciał niebieskich.

Także szukając oryginalnego prezentu, który łączy zabawę z edukacją warto sprawdzić pełną ofertę Korbo.

Nie tylko zabawki, czyli niestandardowe pomysły na prezent dla dziecka

O ile zabawki od Mikołaja powinny spełniać marzenia dzieci, o tyle prezent urodzinowy czy na Dzień Dziecka może być nieco bardziej pomysłowy i zależny od nas. Kreatywne prezenty niebędące zabawkami to ciekawe rozwiązanie, które nasza pociecha powinna zapamiętać na długo.

Co może być takim prezentem?

Wszelkiego rodzaju bilety: do kina, teatru, na kręgle czy łyżwy albo wyjazd do zoo, interesującego muzeum czy rodzinnego parku tematycznego. Takich miejsc na mapie Polski jest coraz więcej i warto je dzieciom pokazywać i rozbudzać ich chęć poznawania.

Innym rozwiązaniem mogą być warsztaty: kuchenne, taneczne, plastyczne, teatralne czy lekcje jazdy konnej. Z bogatej oferty firm wybrać możemy coś co interesuje dziecko albo postawić na coś zupełnie nowego. Nigdy nie wiadomo co drzemie w naszych dzieciach i co może stać się ich nową pasją.

Pobudź dziecięcą radość

By pobudzić dziecięcą radość poznawania możemy wybrać rzeczy, które uatrakcyjnią podróże. Lornetka, plecak turystyczny, kubek termiczny, latarka czołówka to przedmioty, które przydarzą się nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu, ale będą odpowiednie na całodzienną wędrówkę po lesie czy parku. Z kolei książki podróżnicze, przewodniki dla dzieci oraz mapy ścienne i typu zdrapki pozwolą zgłębić wiedzę i zachęcą dziecko do podróżowania.

Bez względu na to, jaki prezent dla dziecka wybierzemy, ważne aby włożyć w to nieco czasu, pracy i serca. Nasz wybór na pewno zostanie doceniony.