BLOG

Ciekawe konstrukcje z klocków Korbo

Budowanie z klocków może być nudne. Dlaczego? Bo podsuwamy dzieciom wciąż ten sam zestaw foremnych wielościanów i oczekujemy, że dziecko wespnie się na wyżyny kreatywności. Wspina się raz i drugi, a potem już nie ma się na co wspinać. Kreatywność wymaga podsycania niczym ognisko – możemy dokładać do tego kreatywnego ognie oferując dziecku nowatorskie zestawy klocków konstrukcyjnych.

Takich, które układać można nie tylko według instrukcji, ale także puszczając wodze fantazji, łącząc dowolne elementy poszczególnych zestawów czy samodzielnie wymyślając zupełnie nowe kompozycje. Klocki Korbo spełniają wszystkie wymienione warunki, a na dodatek wykonane są z trwałych nowoczesnych tworzyw sztucznych, które zapewniają im długą żywotność i trwałość.

Obok zestawów typu basic – każda znana i uznana marka klocków ma takie w swojej ofercie, bo to właśnie zestawy bazowe pozwalają dziecku poznać specyfikę danego rodzaju klocków – zestawy Korbo to także zestawy tematyczne, które można wykorzystać zarówno podczas zabawy indywidualnej, jak i w dużej grupie dzieci.

Pomysłowe, oryginalne, nietypowe

Klocki konstrukcyjne Korbo powstały z upodobania ich twórców do zabawek o naprawdę wysokich walorach edukacyjnych, a także – nie da się ukryć – z iście dziecięcej pasji do tworzenia pomysłowych, oryginalnych, nietypowych konstrukcji płaskich i przestrzennych, które można wprawić w ruch. Może właśnie to wewnętrzne dziecko, które podpowiadało każdemu z twórców Korbo, należy uznać za głównego pomysłodawcę zestawów takich jak Space, Marine 18 czy Animals 18. I należałoby uznać, że skoro klocki Korbo stworzyli autentyczni pasjonaci, także dzieci, dla których są przeznaczone, łykną bakcyla.

Ciekawe budowle z klocków powstać mogą z zestawów o minimalnej liczbie elementów – i to znaczne ułatwienie dla najmłodszych budowniczych. To bardzo dobre rozwiązanie: pokazać maluchom, że są w stanie podołać samodzielnemu stworzeniu konstrukcji z bardzo „poważnych” klocków. Kiedy dziecko poczuje swoją siłę sprawczą, będzie z chęcią nie tylko budowało według instrukcji, ale także kreatywnie kombinowało – szukało możliwości tworzenia nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych czy łączenia zestawów.

Co ważne, technologia klocków Korbo pozwala na wprawienie budowli w ruch dzięki specjalnej korbie. Nie ma chyba większej frajdy, niż zbudowanie pojazdu czy zwierzaka, które się ruszają! Dla maluchów to po prostu frajda, dla starszych konstruktorów – także nauka przez zabawę. Bo klocki Korbo pomagają pojąć świat fizycznych zależności, dowiedzieć się jak działa przekładnia mechaniczna i jak przenosi się napęd.

Będzie się działo, będzie się ruszało

Klocki konstrukcyjne, jak dowodzą zestawy Korbo, nie muszą być formalnie skomplikowane, żeby dało się z nich budować skomplikowane konstrukcje. Każdy zestaw składa się z kół zębatych, tulejek, łączników i korbek. Ich łączenie jest proste – poradzi sobie z nim nawet kilkulatek – ale uzyskanie staniu, w którym gotowa konstrukcja się porusza, udaje się ją uruchomić przy pomocy korbki, a wszystkie koła zębate chodzą jak w zegarku to już wyższa szkoła jazdy.

Kiedy jednak udaje się już stworzyć konstrukcje nawiązujące do morskich przygód, jak na przykład pirackie armaty czy działka, pojazdy czy zwierzaki i na oczach dziecka te konstrukcje „ożywają” – zabawa jest naprawdę przednia.

Klocki konstrukcyjne nie bez powodu godne są miana zabawek edukacyjnych. Obok możliwości nauczenia się dzięki nim kilku fizycznych zależności, dzieci mogą nauczyć się także, że kreatywność nie zna granic i rację miał Albert Einstein mówiąc, że logika prowadzi nas z punktu A do punktu B (układanie klocków zgodnie z instrukcją), to wyobraźnia zaprowadzi nas tam, dokąd chcemy.

Zabawa klockami konstrukcyjnymi, z których powstać mogą nie tylko budynki, ale także imitacje zwierząt, roślin czy elementów układu słonecznego, to nie to samo, co układanie schematycznych domków czy torów. Im mniej „klockowa” zawartość pudełka, im ciekawsza konstrukcja do stworzenia, tym większa kreatywność budzi się w małym konstruktorze.

Kombinacje, wariacje, kreacje

Twórcom klocków konstrukcyjnych korbo przyświecała idea pomyśl, zbuduj i zakręć.

Pomyśl – przyjrzyj się rozsypanym przed tobą klockom i zastanów się, co można z nich wyczarować. Przymierz do siebie poszczególne elementy, pasują?

Zbuduj – raz kozie śmierć! Nie będzie działać – rozbierzesz i złożysz ponownie. Stanie się tylko tyle, że poprawisz popełnione błędy i sam, krok po kroku, zorientujesz się, jak to zrobić, żeby twoja konstrukcja dała wprawić się w ruch.

Zakręć – niech wszystko się kręci, rusza, wiruje. Jeszcze nie wiesz, że… już wiesz jak działa przekładnia mechaniczna i przenosi się napęd.

Ciekawe świata dzieci powinny mieć dostęp do klocków konstrukcyjnych, żeby mogły tworzyć ciekawe budowle. To właśnie dzięki klockom, młodsze i starsze dzieci rozwijają swoją kreatywność, doskonalą koordynację oko-ręka, zdobywają umiejętności społeczne, uczą się przez zabawę. Korbo Basic 90, Korbo Animals 18, Korbo Marine 18 czy Korbo Hummer 25 to idealne zestawy dla kreatywnych i ciekawych świata dzieciaków.