BLOG

Dlaczego warto kupić klocki konstrukcyjne swojemu dziecku?

Klocki to szczególny rodzaj zabawki, która sprawdza się niezależnie od wieku, płci i zainteresowań. Wszyscy lubimy je układać! Klocki to nieskończona liczba możliwości zabawy, wymagająca kreatywności i pomysłowości. Wybór klocków jest ogromny – możemy zdecydować się na klocki plastikowe, drewniane, piankowe… Na szczególną uwagę zasługują klocki konstrukcyjne. Dlaczego nazywane są klockami edukacyjnymi i dlaczego warto w nie zainwestować?

Konstruuj, na zdrowie!

Klocki konstrukcyjne to jedna z niewielu zabawek, co do której możemy mieć pewność, że nie znudzi się dziecku po kilku dniach. Ponadto konstruowanie to zabawa angażująca i uniwersalna pod każdym względem, mogą się nią bawić zarówno małe dzieci, jak i te starsze – wystarczy dobrać odpowiedni do wieku dziecka zestaw klocków.
Zabawa klockami konstrukcyjnymi to możliwość wszechstronnego rozwoju. Jakie korzyści może dać dziecku? Oto kilka najważniejszych zalet zabawy klockami konstrukcyjnymi:

  • rozwijanie kreatywności – ten proces umysłowy wymaga treningu, a zabawa klockami konstrukcyjnymi, polegająca na wymyślaniu i projektowaniu coraz to nowych konstrukcji, to doskonała okazja do ćwiczeń;
  • Ćwiczenie logicznego myślenia – każdy kreatywny projekt budowli z klocków konstrukcyjnych musi być dobrze przemyślany, zwłaszcza w przypadku klocków, które dodatkowo można wprawiać w ruch (np. Korbo, w których podstawowym elementem są koła zębate); wznoszenie budowli wymaga więc precyzji i gruntownej analizy – poszczególne elementy powinny zostać połączone w taki sposób, by następnie można je było „ożywić”;
  • Nauka przez zabawę – zabawa klockami konstrukcyjnymi to chyba najprzyjemniejszy sposób poznawania podstaw matematyki, fizyki i mechaniki; klocki konstrukcyjne są chętnie wykorzystywane w roli pomocy naukowej w przedszkolach i szklonych oddziałach przedszkolnych;
  • Stymulowanie zmysłu wzroku i dotyku oraz koordynacji wzrokowo ruchowej (tzw. ręka – oko) – zabawy klockami wymagają skupienia oraz precyzyjnych i skoordynowanych ruchów;
  • Rozwój zdolności manualnych – zabawa klockami konstrukcyjnymi, wymagająca precyzyjnego chwytania i dopasowywania elementów to okazja do ćwiczenia tzw. małej motoryki (sprawności palców, dłoni i ręki)
  • Współdziałanie – dużymi zestawami klocków można bawić się w mniejszych lub większych grupach, również tych formalnych: przedszkolnych i szkolnych; to doskonała okazja do nauki współdziałania i efektywnej pracy w grupach.

Klocki konstrukcyjne są wyzwaniem rzucanym każdego dnia dzieciom, a dzieci… zdecydowanie lubią wyzwania! Ponadto klocki konstrukcyjne to doskonały pomysł na zabawę rodzinną – dorośli również uwielbiają wznosić budowle z klocków!