Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają rodzice, jest zapewnienie dzieciom odpowiednich zabawek. Naukowcy udowodnili, że istnieje silny związek pomiędzy zabawą, a rozwojem fizycznym i umysłowym dziecka. Stąd coraz częściej do świadomości społecznej przebija się fakt, że zabawa również ma olbrzymią wartość w życiu najmłodszych. Jednym ze sposobów na stymulowanie dziecięcego rozwoju są zabawy klockami. Okazuje się, że dzięki tej prostej czynności rośnie sprawność motoryczna maluchów, a także wykształcają się nowe i utrwalają istniejące połączenia między półkulami mózgowymi.
Od przedszkola do uniwersytetu
Jednym z ciekawszych sposobów na zabawę z dzieckiem jest wykorzystanie klocków edukacyjnych. Ich rolą jest nie tylko zapewnienie najmłodszym możliwości rozwoju tzw. małej motoryki, ale przede wszystkim zaciekawienie ich sposobami działania otaczających je elementów życia codziennego. Próbując odtworzyć z klocków różnorodne przedmioty i urządzenia, dzieci automatycznie przyswajają olbrzymią dawkę wiedzy.
Dlatego od lat kładzie się nacisk, aby w domach, gdzie znajdują się maluchy, pojawiały się klocki konstrukcyjne. Nie bez powodu są to zabawki, które najczęściej można znaleźć w żłobkach i przedszkolach. Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że trafiają one także do szkół, a nawet na uniwersytety czy do renomowanych instytutów badawczych. Rola zabawy klockami jest nie do przecenienia.
Zrozumieć mechanikę
Klocki konstrukcyjne pozwalają w prosty sposób zrozumieć procesy, które zachodzą w codziennym życiu. Budując wieże dzieci uczą się, jak wytrzymała jest dana konstrukcja. Tworząc własne pojazdy uczą się zasad mechaniki i fizyki. Różnorodność klocków konstrukcyjnych pozwala wybrać naprawdę interesujące rozwiązania. Jednymi z ciekawszych są polskie klocki Korbo. Ich twórcom przyświecała prosta idea, która zawiera się w haśle „zbuduj i zakręć”. Wszystko dlatego, że te klocki edukacyjne składają się głównie z różnorodnych kół zębatych i przekładni. Dzięki ich łączeniu dzieci szybko uczą się, jakie konstrukcje zadziałają, a które okażą się niemożliwe do poruszania. Automatycznie przyswoją wiedzę z zakresu mechaniki i fizyki, co przyda im się w dalszym życiu.
Już nawet najprostsze zestawy klocków edukacyjnych, jak Korbo Piesek czy Korbo Quad, które składają się ze stosunkowo niewielkiej liczby elementów, potrafią dostarczyć wielu godzin zabawy. Wszystko dlatego, że twórcy przygotowali kilkanaście zróżnicowanych konstrukcji, które można stworzyć z zawartych w pudełku elementów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dzieci tworzyły własne konstrukcje. Ograniczeniem jest tutaj tylko i wyłącznie wyobraźnia, a tej najmłodszym zdecydowanie nie brakuje.
Nieograniczone możliwości zabawy
Wielką zaletą klocków konstrukcyjnych jest możliwość łączenia poszczególnych zestawów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie własnych budowli czy maszyn, które nie są ograniczone ramami wyobraźni projektantów. Dostarczając dziecku pudło pełne różnorodnych elementów mamy okazję obserwować, jak działa jego nieograniczona wyobraźnia i kreatywność. W ciągu kilku minut powstają pierwsze, niewielkie jeszcze machiny, które z czasem rozrastają się do olbrzymich rozmiarów. Wiele dzieci stawia sobie za cel, stworzenie urządzeń, które wykorzystają wszystkie dostępne klocki, co czasem może być sporym wyzwaniem.
Wspólne zabawy z dzieckiem
Klocki konstrukcyjne to również doskonały sposób na wspólne zabawy z maluchem. Nic tak nie rozwija wspólnych więzi, jak tworzenie kolejnych konstrukcji i sprawdzanie czy odrobinę szalone pomysły da się przekuć na działające, skomplikowane maszynerie. Dzieci chętnie rywalizują z rodzicami w tworzeniu rozbudowanych konstrukcji, a pokazując dorosłym swoje wynalazki, uzyskują tak oczekiwane uznanie i zrozumienie. Nie da się ukryć, że dzięki klockom edukacyjnym rodzicielstwo staje się odrobinę prostsze i przede wszystkim dużo zabawniejsze.
Klocki Korbo to także interesujące zestawy ułatwiające zrozumienie działania świata w skali marko. Zestaw Korbo 131 Space, pozwala na zbudowanie modelu układu słonecznego, którym planety obracają się wokół słońca po konkretnych orbitach i z różnymi prędkościami. Oczywiście klocki można dowolnie łączyć z innymi, tworząc rakiety, lądowniki czy łaziki, które przemieszczają się po powierzchniach odwiedzanych planet.
Dając dzieciom klocki edukacyjne mamy pewność, że mądrze wspieramy ich rozwój. Takie zabawki są doskonałym stymulatorem rozwoju małej motoryki. Łącząc poszczególne elementy najmłodsi uczą się wykorzystywania własnej wyobraźni w kreatywny sposób. Wraz z rozwojem kreatywności aktywizują się kolejne obszary mózgu, dzięki czemu dzieci lepiej przyswajają informacje i szybciej się uczą.
Klocki konstrukcyjne pokazują maluchom, jak pokonywać problemy i rozwiązywać różnorodne zadania. Są doskonałą pomocą edukacyjną i dlatego są tak chętnie wykorzystywane w przedszkolach i szkołach na całym świecie. Klocki edukacyjne uznawane są też za doskonały sposób na budowanie i umacnianie więzi z rodzicami czy dziadkami. W końcu nic tak nie wypełnia wolnego czasu, jak wspólne budowanie.