BLOG

Pobudź w dziecku kreatywność dzięki klockom konstrukcyjnym

Jeśli wydaje wam się, że kreatywność to zawsze naturalna cecha młodości, możecie się srodze zawieść. Coraz mniej dzieci znajduje przyjemność w zabawach konstrukcyjnych, przebierankach, naśladowaniu dorosłych czy odtwarzaniu scenariuszy ulubionych bajek.

Wychodzenie na dwór jest passé, rząd dusz przejął laptop, potem tablet, a teraz niepodzielnie króluje smartfon. Dzieci lepiej odnajdują się w świecie wirtualnym niż realnym, a my dorośli, z sentymentem wspominamy dawne dobre czasy. Oczywiście nic nie dzieje się samo – wszak to od rodziców w znacznej mierze zależy, czy dzieci będą kreatywne i aktywne, czy zadowolą się jedynie namiastką prawdziwego życia serwowanego przez social media.

Rozwój psychomotoryczny oraz intelektualny dziecka wymaga, przynajmniej na początku, nieustannej stymulacji. Świadomi tego rodzice nie ulegają więc modnym reklamowym hasłom i nie  sięgają po każdą zabawkę, która określana jest mianem edukacyjnej, ale stawiają głównie na  budowanie relacji, interakcje z dzieckiem oraz rozwijanie umiejętności społecznych. Najpierw ludzie – potem przedmioty. Najpierw przytulanie, opowiadanie, czytanie – potem zabawki pobudzające kreatywność.

Kreatywna zabawa? To naturalne!

Dziecko mające silne oparcie emocjonalne w rodzicach i najbliższych chętnie przejmuje ich sposób spędzania czasu wolnego. Jeśli więc członkowie rodziny nie toną w swoich elektronicznych gadżetach, a spędzają czas razem, na grach planszowych i logicznych, na układaniu klocków czy czytaniu, dziecko uznaje, że to naturalne. Spośród wielu zabawek polecanych jako naprawdę warte zachodu, od lat wymienia się klocki – zwłaszcza klocki konstrukcyjne, które doskonale wpływają na rozwój wyobraźni, zdolności manualnych czy logicznego myślenia. Co ważne, klocki są w stanie zająć na dłuższy czas zarówno dzieci jak i rodziców czy innych dorosłych opiekunów.

Te naprawdę pomysłowe, jak polskie klocki Korbo, zdają egzamin nie tylko w domu, ale także w przedszkolu czy świetlicy. Wszędzie tam, gdzie spotykają się dzieci i dorośli w różnym wieku.To naprawdę fantastyczne, że udało się stworzyć klocki edukacyjne, które łączą pokolenia nie na zasadzie: dorośli czytają instrukcję i budują, a dzieci się przyglądają, a potem bawią gotową zabawką, ale na zasadzie ciągłego wspólnego testowania możliwości.

Bo klocki Korbo urzekają prostotą elementów oraz niemal nieograniczonymi możliwościami budowania, a jednocześnie wymagają skupienia na detalach oraz użycia intuicji (w przypadku młodszych dzieci) albo wiedzy z zakresu fizyki (w przypadku starszych uczestników zabawy). Budowanie z klocków konstrukcyjnych pobudza kreatywność nawet u tych maluchów, które z trudem dało się oderwać od elektronicznych gadżetów. Kiedy tylko zobaczą, jak wielkie możliwości drzemią w niepozornych na pierwszy rzut oka klockach, łykają bakcyla i prędko emigrują z „wirtualu” do realu.

Trening umiejętności społecznych dla opornych

Zabawki edukacyjne takie jak klocki konstrukcyjne doskonale wpływają nie tylko na rozwój kreatywności, ale także pomagają przezwyciężyć kłopoty dzieci w relacjach społecznych. Najprzyjemniej bowiem bawić się nimi w większym gronie. Nie każde dziecko jednak dobrze czuje się w grupie i zachodzi potrzeba treningu umiejętności społecznych, które sprawią, że maluch pokona lęk albo wstyd i znajdzie przyjemność w relacjach z rówieśnikami. Już u dzieci w wieku przedszkolnym zaobserwować można odmienne potrzeby społeczne. Klocki to zabawka, która może przełamać lody; sprawiać, że introwertycy dadzą się wciągnąć do zabawy, a ekstrawertycy trochę przyhamują ze swoją ekspansywnością i ustąpią pola bardziej wycofanym koleżankom i kolegom.

Klocki Korbo sprawiają, że dzieci zapominają o tym, co dzieje się dookoła. Z kół zębatych, łączników i korbek wyczarować można ruchome konstrukcje – nie tylko według instrukcji obsługi, ale także według podpowiedzi własnej wyobraźni. Nawet najprostsze zestawy klocków pomyślano w taki sposób, żeby można z nich ułożyć nie tylko przedmiot wskazany na  opakowaniu, ale także kilkanaście innych. Zestawy kilkusetelementowe dają naprawdę ogromne pole do popisu – ilość kombinacji jest ogromna. Kiedy wsiąknie się w zabawę, można zapomnieć o tym, że w innych sytuacjach społecznych trudno o współpracę czy rywalizację. Klocki konstrukcyjne sprawiają, że znikają mentalne bariery i wszystkie dzieci doskonale się bawią.

 

 

Dlaczego klocki pobudzają kreatywność?

Klocki działają na dziecko jak płachta na byka: kiedy tylko maluch widzi stos kolorowych elementów, natychmiast ma ochotę przystąpić do budowania. Dobrze byłoby więc, żeby klocki, które kupujemy dawały dużo możliwości. Najprostsze klocki drewniane albo plastikowe w postaci foremnych wielościanów pozwalają na budowanie prostych nieruchomych konstrukcji. Klocki Korbo pozwalają tworzyć konstrukcje płaskie i przestrzenne a potem wprawić je w ruch.

Dziecko musi bacznie przyglądać się projektowanym przez siebie konfiguracjom kół zębatych, żeby napęd przenosił się prawidłowo i żeby nie było żadnych blokad. Kiedy kilka razy zbuduje konstrukcję według instrukcji, dziecko nabiera ochoty na eksperymenty – przecież wie już z grubsza jak to działa, wie na co zwracać uwagę, żeby wybrane elementy były ruchome, pora więc na autorski projekt. Młodym eksperymentatorom warto polecić zestawy z serii Korbo Technik. Idea „Pomyśl, zbuduj, zakręć” znajduje dzięki tym wieloelementowym zestawom naprawdę ciekawe realizacje. Zestawy największe (aż 420 elementów) doskonale sprawdzają się w placówkach dydaktycznych – to zabaw tak angażująca, że dzieci bez namawiania zasiadają na dywanie i uruchamiają wyobraźnię.

Warto pamiętać, że dzieci najefektywniej i najszybciej uczą się przez zabawę. Klocki konstrukcyjne mają więc jako zabawka edukacyjna naprawdę sporo walorów:

  • pobudzają kreatywność
  • wpływają na rozwój intelektualny
  • wspomagają logiczne myślenie
  • rozwijają zdolności manualne
  • przyczyniają się do rozwoju umiejętności społecznych
  • wzmacniają poczucie własnej sprawczości

 

Ciekawość to pierwszy stopień do…

…bycia kreatywnym dzieckiem i twórczym dorosłym. Nie rezygnujmy z kupowania dzieciom klocków na wszystkie możliwe okazje. To naprawdę wartościowe prezenty, które przechodzić mogą z pokolenia na pokolenie. Gry planszowe czy puzzle – równie wartościowe – mogą się, niestety, zdekompletować. Klocki, nawet jeśli giną, łatwo uzupełnić o kolejne opakowanie. Dziecko, które znajdzie przyjemność w budowaniu z klocków konstrukcyjnych nie powinno mieć problemów z matematyką, fizyką czy programowaniem. Rozwój logicznego myślenia przebiega u niego harmonijnie, a ciekawość świata wzrasta z każdym dniem. Zabawy logiczne przyczyniają się także do rozwoju myślenia abstrakcyjnego.

Jak mówił Einstein: wiedza zaprowadzi cię z punktu A do punktu B, wyobraźnia zaprowadzi cię tam, dokąd chcesz. Pozwólmy, żeby klocki konstrukcyjne wyzwalały w dzieciach kreatywność, żeby stymulowały ich wyobraźnię, żeby wpływały na ich zdolności manualne i społeczne. Pozwólmy, żeby obudzona dzięki klockom ciekawość świata stała się pierwszym krokiem do znalezienia prawdziwej pasji, a w konsekwencji doskonałego pomysłu na życie.