BLOG

Propozycje zabaw z dzieckiem – klocki

Klocki towarzyszą dzieciom od końca XIX wieku i choć od tego czasu przeszły niezwykłą metamorfozę, wciąż uważane są przez pedagogów i rodziców za jedną z najlepszych zabawek edukacyjnych. Klocki to wspaniałe narzędzie rozwijające rożne umiejętności dziecka – np. językowe, motoryczne, koordynację ręka -oko, orientację przestrzenną. Klocki uczą logicznego myślenia, pomagają w nauce klasyfikowania, porównywania i twórczego myślenia. Jak je wykorzystać w zabawie, aby od najmłodszych lat służyły rozwojowi naszych dzieci? Oto kilka propozycji:

Zagraj z dzieckiem w kolory, kształty i dźwięki

Klocki konstrukcyjne możemy wykorzystać do zabawy w kolory, proponując dziecku, by znalazło klocek o takim samym kolorze jak ten, wskazany przez rodzica, czy zbudowało coś tylko z klocków w określonym kolorze. W przypadku małych dzieci już samo szukanie elementów w tym samym kolorze jest doskonałym treningiem kojarzenia, klasyfikowania, porównywania i koordynowania pracy ręki i oka. W połączeniu z wprowadzeniem nazw kolorów będzie stanowić kompleksową zabawę edukacyjną dla najmłodszych.

Starszym dzieciom można zaproponować zabawę w odgadywanie kształtów za pomocą dotyku. – Do nieprzezroczystego, materiałowego woreczka wkładamy klocek lub zbudowaną przez nas konstrukcję, zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku (bez zaglądania do woreczka) ustalić, jaki kształt jest w nim ukryty i narysować go lub odnaleźć wśród innych klocków albo odtworzyć samodzielnie konstrukcję z klocków.

Małym dzieciom proponujemy oczywiście duże klocki – Korbo Piesek lub Trombela, które dodatkowo można wykorzystać do zabaw dźwiękowych. W takich zabawach porównujemy dźwięki niższe i wyższe albo na przykład rysujemy stwora, który mógłby wydawać taki dźwięk, jak zbudowany przez nas instrument.

Dziecko zgaduje czego brakuje!

Ta zabawa pozwala na ćwiczenie z dzieckiem koncentracji, pamięci krótkotrwałej i spostrzegawczości. Wybieramy kilka charakterystycznych ze względu na kształt i kolor klocków (ilość zależy od wieku dziecka), układamy je przed dzieckiem w szeregu. Dziecko przygląda się i zapamiętuje (np. przez minutę), następnie zamyka oczy i rodzic chowa jeden lub kilka klocków. Zadaniem dziecka jest oczywiście odgadnięcie – co zostało schowane.

Zabawę można modyfikować i utrudniać zadanie, zamiast zabierania klocka, można na przykład zamieniać ich kolejność. W wersji jeszcze trudniejszej można zbudować jakąś konstrukcję, którą następnie dajemy dziecku do obejrzenia i zapamiętania – po czym dziecko zamyka oczy, a dorosły zmienia jakąś część w konstrukcji i prosi dziecko o wskazanie czego brakuje lub co zostało zamienione.

Stwórzmy własną historię…

Starsze dzieci uwielbiają konstruować z klocków rozmaite budowle, roboty, pojazdy itp. Klocki korbo są doskonałym pretekstem do tego, by pobudzić dziecięcą wyobraźnię i wspomóc małego człowieka w przygotowaniu się do jednej z podstawowych umiejętności szkolnych – opowiadania, opisywania, tworzenia dialogów, odgrywania scenek itp.

Wspólną zabawę zaczynamy od tworzenia konstrukcji na określony temat lub dowolnej – według pomysłu dziecka, a następnie prosimy dziecko o wymyślenie dla niej nazwy, opisanie do czego mogłaby służyć, jakie mogłaby mieć niezwykłe właściwości itp. Ciekawą alternatywą może być budowanie z klocków np. wehikułu czasu, statku kosmicznego, robota – w nawiązaniu do przeczytanej wspólnie z rodzicem książki – na przykład „Bajek robotów” S. Lema. Sprawdzą się tutaj idealnie klocki Korbo Technik, Cosmo, czy Neo.

Ze stworzonych przez siebie konstrukcji: ludzików, domków, robotów, pojazdów, dzieci potrafią także wyczarować wspaniały spektakl, który warto uwiecznić nagrywając, a następnie oglądając razem z dzieckiem. Dzięki takiej wspólnej zabawie możemy zwrócić uwag dziecka na poprawną, ładną, wyraźną wymowę. Możemy też wraz z dzieckiem spisywać historię wymyśloną do naszych konstrukcji klockowych, zrobić z niej komiks, książkę, album itp.

Możliwości wykorzystania klocków w zabawie z dzieckiem jest bardzo wiele, ważne, aby to nie była samotna zabawa dziecka, ale czas spędzony wspólnie z rodzicami.

Powiązane produkty

[wcp-carousel id=”6372″]