Dzieci rodzą się ciekawe świata i otwarte na różnorodność. Za tymi dwoma cechami idzie kreatywność, czyli proces umysłowy, który leży u podstaw powstawania nowych pomysłów i skojarzeń oraz tworzenia nowych powiązań z tym, co już jest znane. Myślenie kreatywne można trenować w każdym wieku. Warto? Z pewnością! Jak się do tego zabrać? Oto kilka podpowiedzi.
Osoba kreatywna, czyli…
Kreatywność jest wyrazem naszej niepowtarzalności, a osobę kreatywną cechuje m.in. odwaga (w podejmowaniu nowych wyzwań, również wtedy, gdy obarczone są ryzykiem), siła przebicia, poczucie humoru i intuicja. Kreatywne dziecko to dziecko chętnie wypróbowujące niestereotypowe rozwiązania, odważnie stawiające nowe pytania i tworzące nowe pomysły, dążące do rozszerzania swoich umiejętności i motywujące się wewnętrznie (np. poprzez chęć podjęcia się nowego zadania i jego rozwiązanie, a nie oczekujące gratyfikacji z zewnątrz). Myślenie kreatywne jest niezwykle ważne we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie, dlatego rodzice powinni wspierać dziecko w rozwijaniu kreatywności. Jak to robić?
Kreatywność w praktyce
Wspieranie w rozwijaniu dziecięcej kreatywności to przede wszystkim… nie ograniczanie pomysłowości dziecka, pozwalanie mu na eksperymentowanie, ale też zgoda na popełnianie błędów. Obowiązkiem rodzica powinno być również stworzenie dziecku warunków oraz wyznaczenie ewentualnych granic, w których będzie ono mogło bezpiecznie eksplorować otoczenie. Maluch uwielbia rysować po ścianach? Rozwiązaniem nie jest schowanie mu kredek – szybko wówczas przekonamy się, że kreatywny brzdąc zrobi rysunek na ścianie choćby… marchewką! Lepiej wybierzmy ścianę, na której powiesimy wielki arkusz papieru, po którym dziecko będzie mogło swobodnie „bazgrać”. Pozwólmy dziecku na puszczenie wodzy fantazji i nie krytykujmy jego pomysłów. Dla osoby dorosłej patyk to… po prostu patyk, ułamana gałąź drzewa. Dla dziecka patyk to: łyżka, nóż, maszt chorągiewki, miecz, pałeczka dyrygenta, samolot, most, dźwignia zmiany biegów… To ta właśnie pomysłowość, umiejętność tworzenia czegoś z niczego i bezproblemowe, wielokrotne nadawanie nowych znaczeń tym samym rzeczom jest doskonałym treningiem kreatywnego myślenia, a do tego… nic nie kosztuje! Jeżeli jednak chcemy zainwestować w rozwijanie kreatywności naszego dziecka – zainwestujmy w odpowiednie zabawki.
Zabawki wspierające rozwój kreatywności
Rynek artykułów dziecięcych jest pełen różnego rodzaju zabawek, które pomagają w rozwijaniu kreatywności. To najczęściej zabawki i rozmaite artykuły plastyczne, którymi można bawić się na różne sposoby, które nie wymagają ścisłego trzymania się instrukcji i postępowania zgodnie ze z góry narzuconymi wytycznymi.
Kredki, papier biały i kolorowy, nożyczki i klej – to podstawowy zestaw artykułów plastycznych, za pomocą którego można tworzyć przeróżne rzeczy: wycinanki, wytargiwanki, obrazki tematyczne i abstrakcje, formy przestrzenne (kartki, origami).
Plastelina, ciastolina, modelina – te plastyczne materiały pozwalają na dowolne i wielokrotne (również metodą prób i błędów) tworzenie rozmaitych figur i kształtów.
Klocki – to bardzo obszerna grupa kreatywnych zabawek, których wspólną cechą jest nieograniczona ilość możliwości zabawy (składania, układania, szeregowania, segregowania, itd…); doskonały przykładem kreatywnych klocków są te marki KORBO – wystarczy nawet najmniejszy zestaw klocków, by zapewnić naszemu dziecku wiele godzin kreatywnej zabawy; tym co wyróżnia klocki KORBO są koła zębate (podstawowy element każdego zestawu), dzięki którym wszystkie stworzone przez dziecko konstrukcje można „ożywić”.