BLOG

Wykorzystanie klocków konstrukcyjnych w rozwoju dziecka

Zabawa jest podstawową formą aktywności dzieci. Dzieci w różnym wieku bawią się w różny sposób: maluchy do 2 roku życia zajmują przede wszystkim zabawy manipulacyjne i sensoryczne, trzyletnie brzdące zaczynają bacznie obserwować otoczenie i bawią się w naśladownictwo, a dzieci w wieku 4 lat – podejmują już współpracę i coraz chętniej realizują rozmaite scenariusze zabawowe. Uniwersalnym rodzajem zabaw są zabawy konstrukcyjne, które ewaluują wraz z wiekiem naszych pociech i mają pozytywny wpływ na ich rozwój.

Zabawy konstrukcyjne

Konstruowanie to szerokie pojęcie, które opisuje rozmaite dziecięce zabawy, przeprowadzane z różnego rodzaju materiałami, przedmiotami i zabawkami. Konstruowanie to nic innego bowiem, jak wznoszenie różnego rodzaju „budowli”. Konstruować można wieżę z piasku i z błota, ale również bazę z poduszek i koców. Budowanie wigwamów z patyczków również jest zabawą w konstruowanie, podobnie jak układanie murów z kamyczków, czy tworzenie rozmaitych rzeczy z mas plastycznych. Zabawy konstrukcyjne odbywają się jednak przede wszystkim przy użyciu rozmaitych klocków. Już roczne dzieci  ustawiają klocki jeden na drugim (najczęściej 2-3 sztuki), wznosząc w ten sposób swoje pierwsze wieże. Starsze maluchy używają większej ilości klocków i budują bardziej skomplikowane konstrukcje, a dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z zaangażowaniem odkrywają możliwości konstruowania za pomocą swoich pierwszych klocków konstrukcyjnych.

kreatywność u dziecka dzięki zabawkom

Klocki konstrukcyjne

Klocki konstrukcyjne to specjalny rodzaj klocków, które posiadają dodatkowe funkcjonalności, urozmaicające zabawę i pozwalające na wznoszenie bardziej zaawansowanych konstrukcji. Świetnym przykładem tego rodzaju zabawki są klocki KORBO. Charakterystycznym elementem zestawów KORBO jest koło zębate, które umożliwia wprawienie w ruch wszystkich zbudowanych z klocków konstrukcji – pod warunkiem ich prawidłowego połączenia, oczywiście. Klocki Korbo dostępne są w zestawach, różniących się przede wszystkim liczbą elementów – najmniejsze zestawy zagwarantują angażującą zabawę kilkulatkom, a największe przeznaczone są dla starszych dzieci lub większych grup (np. rodzeństwa, czy grup przedszkolnych). Możemy również wybrać tematyczne zestawy Korbo, np. Hydro (inspirowane wodą), Turbino (inspirowane wiatrem) oraz Cosmo (dla młodych fanów kosmosu i astronomii).

Zabawy konstrukcyjne a rozwój dziecka

Zabawy konstrukcyjne towarzyszą dzieciom mniej więcej od pierwszego roku ich życia i mają pozytywny wpływ na ich rozwój. Wspierają logiczne myślenie i kreatywność, pozwalają zarówno na naukę „czytania” i postępowania zgodnie z instrukcjami, jak i projektowanie własnych budowli. Dziecko budujące wg wzoru (czyli zgodnie z instrukcją) – uczy się uważności w odtwarzaniu oraz różnych możliwości zastosowania poszczególnych elementów, a dziecko budujące bez wzoru (wg własnego pomysłu) – uruchamia wyobraźnię i uczy się planowania. Zabawa klockami to zabawa stwarzająca mnóstwo rozwojowych możliwości: kształtowania myślenia twórczego i produktywnego, rozwoju mowy, procesów zapamiętywania i procesu rozumowania. Ponadto zabawy konstrukcyjne to doskonały wstęp do nauki matematyki, fizyki i mechaniki. W jaki sposób można wykorzystywać klocki konstrukcyjne do zabaw wspierających rozwój dziecka?

Rozwijanie sprawności umysłowej

Zabawa klockami konstrukcyjnymi wpływa pozytywnie na rozwijanie sprawności umysłowej. Najmłodsze dzieci uczą się kolorów i kształtów, nieco starsze – liczenia i przeliczania, a jeszcze starsze – zasad prawidłowego łączenia elementów (takiego, który pozwoli na uzyskanie konkretnych, zaplanowanych rezultatów).

Doskonalenie sprawności manualnej

Klocki to rozmaite elementy, różniące się między sobą wielkością, strukturą oraz sposobem łączenia. Układanie klocków i łączenie poszczególnych elementów wymaga cierpliwości i precyzji. To zabawy, które są prawdziwym „poligonem” dla dziecięcych rąk, umożliwiającym ćwiczenie i doskonalenie sprawności manualnej.

klocki konstrukcyjne Korbo

Trening kreatywności

Klocki można ze sobą łączyć zgodnie z instrukcjami, które dołączane są do zestawów i przedstawiają przykładowe klockowe konstrukcje. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dzieci tworzyły autorskie budowle, a następnie wymyślały dla nich nazwy i funkcjonalności. Taki twórczy proces to doskonały sposób na trening kreatywności, a możliwość wyrażania swoich projektów w formie konstrukcyjnej sprzyja również rozwojowi emocjonalnemu – dziecko z entuzjazmem podejmuje nowe wyzwania, jest pewniejsze siebie i wierzy we własne siły i możliwości.

Wzbudzanie ciekawości świata

Korbo to klocki konstrukcyjne, które zdecydowanie sprzyjają nauce przez zabawę. Zestawy tematyczne Hydro, Turbino i Cosmo (ale nie tylko one!) pozwalają na zrozumienie wybranych zjawisk przyrodniczych i zasad mechaniki. Te klocki doskonale współpracują z wodą, co umożliwia przeprowadzanie dowolnych doświadczeń. Jak działa koło wodne? Jak obsługuje się studnię? W jaki sposób wiatr napędza wiatraki? Z klockami Korbo odpowiedzi na wszystkie te (i setki innych!) pytań będą zdecydowanie łatwiejsze.